Świat Marty W.

19 Maj 2012

Pokaż mi swój samochód… a powiem ci, ile ma lat

Filed under: maj 2012 — swiatmartyw @ 5:32 pm

Nie, nie przekwalifikowałam się na mechanika ;) Już dawno miałam o tym pisać jako o ciekawostce dla zainteresowanych samochodami, ale sprawa jest dość skomplikowana – postanowiłam więc temat mocno uprościć, także proszę nie traktować poniższych wywodów jak wyroczni ;)

W 2009 r., po dwóch tygodniach od przyjazdu do Anglii na stałe,  jechaliśmy gdzieś samochodem i  Simon denerwował się na kierowcę jadącego przed nami:  – Ma nowiutkie Audi, a wlecze się jak traktor!! Hey grandpa, it’s 70 miles an hour here, not 50!! -Skąd wiesz, że to Audi jest nowe, po modelu? – pytam zaciekawiona – Nie wiedziałam, że tak się interesujesz samochodami! W tym momencie Simon posyła mi spojrzenie pełne politowania i niedowiary, że ktoś może zadać TAK bezdennie głupie pytanie. – No przecież po rejestracji widać, co ty, nie wiesz?? – W Polsce rejestracja wskazuje na miejscowość, nie na wiek, nie wiesz?? – odgryzam się. Po pełnej nienawistnego milczenia minucie, Simon zaczyna tłumaczyć. Audi miało 09 w rejestracji, co świadczy o zarejestrowaniu go albo w drugiej połowie 2008 r., albo w pierwszej połowie 2009 r. Większość rejestracji wygląda tak:

LITERA LITERA CYFRA CYFRA LITERA LITERA LITERA

przy czym właśnie te dwie cyfry oznaczają datę produkcji/ rejestracji. Jeśli przed drugą cyfrą jest „0”, mamy sytuację taką, jak z opisanym Audi, a jeśli przed drugą cyfrą znajduje się inna cyfra, np. 5 lub 6, samochód pochodzi z drugiej połowy danego roku.

Przykład wzięty z Wikipedii: BD51 SMR

W takim wypadku samochód pochodzi z drugiej połowy 2001 r. Gdyby pochodził z drugiej połowy 2011 r., byłoby 61.

Inny przykład, wymyślony: MW05 SRW

Czyli druga połowa 2004 lub pierwsza 2005. Gdyby samochód pochodził z drugiej połowy 2005, miałby 55.

Nasz samochód ma 08, czyli druga połowa 2007 lub pierwsza połowa 2008 r. Druga połowa 2008 ma 58 i tak dalej.

Reforma ta została wprowadzona w 1995 r. (twierdzi Simon, ale jego teoria coś mi się nie zgadza). Przedtem było tak:

LITERA CYFRA CYFRA CYFRA LITERA LITERA LITERA

i to ta pierwsza litera zdradzała datę produkcji – czym dalej w alfabecie, tym samochód był nowszy, np. A oznaczało drugą połowę 1983 lub pierwszą połowę 1984, a np. V na starym samochodzie Simona oznaczało drugę połowę 1999 lub pierwszą połowę 2000.

Liter I, O, Z oraz U nigdy nie stosowano ze względu na podobieństwo do cyfr 1, 0, 2 oraz litery V.

Oczywiście można sobie zafundować prywatną tablicę rejestracyjną, pod warunkiem, że będzie na niej co najmniej jedna cyfra oraz trzy litery. Wiele osób daje swoje inicjały włącznie z drugim imieniem (np. wszyscy moi angielscy szefowie do tej pory) oraz swoją szczęśliwą cyfrę lub tą, oznaczającą miesiąc urodzenia – ja na przykład mogłabym mieć tak:

5 MJW

Tylko po co? :)

Właściciele co lepszych samochodów wstawiają w rejestrację numer swojego boskiego pojazdu, np. wczoraj widziałam pana w pięknym BMW model X6, właśnie z BMW X6 na tablicy, plus jeszcze jakieś liczby i litery, bo pewnie takich cwaniaków jest więcej ;).

Zdarzają się również zupełnie zwariowane rejestracje, jak widziana przeze mnie w zeszłym tygodniu HI OI YOU. Przykład z Google – BE5T D4D

Z tyłu samochodu tablice są żółte, z przodu białe.

Teraz już macie podstawy i możecie pobawić się w zgadywanie :) Ponieważ jestem nieco dziecinna, najbardziej bawi mnie wypatrywanie polskich trzyliterowych słów na końcu angielskich rejestracji. Ciągle widzę GEJ, FUJ, SRA, OKO, LOS, LUP, ROW, LAS, DOL, WUJ… oraz to rymujące się z WUJ ;) Zawsze mówię o tym Simonowi i takim oto sposobem jadąc poszerza swoje słownictwo ;)

A oto przykład na to, jak bardzo byłam zmęczona, gdy o 3:00 nad ranem jechaliśmy na lotnisko Gatwick:

Simon (który już wie, że u nas rejestracja wskazuje na województwo lub powiat): O, patrz, polski samochód. Ma SRB na początku, czyli skąd jest?

Ja: Z Serbii.

:D

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: